مجموعه “درآمدی بسیار کوتاه” منتشر می شود

از سوی گروه ایران موزیکولوژی با همکاری نشر هم آواز

مجموعه کتاب‌های «درآمدی بسیار کوتاه» از انتشارات دانشگاه آکسفورد، اولین مجلد خود را در سال ۱۹۹۵ میلادی منتشر کرد. این مجموعه با چاپ بیش از ۷۴۰ عنوان کتاب در حوزه‌های مختلف، همچنان متونی مؤجز اما پرمغز را روانه بازار می‌کند. هدف هر عنوان کتاب، توضیحِ مختصری از یک رویکرد، مجموعه کار، مفهوم، ایده یا یک اصطلاح است که نویسندگانی معتبر با نگاهی علمی آن‌ها را به نگارش در می‌آورند.

مجموعه موسیقی درآمدی بسیار کوتاه از آکسفورد آکادمیک

تعداد اندکی از عناوین این مجموعه تاکنون به زبان فارسی ترجمه شده‌ که سهم هنر و موسیقی در این بین ناچیز بوده است. ترجمه «درآمدی بسیار کوتاه» دو جامعه مخاطب را مورد هدف قرار می‌دهد. از سویی، این مجموعه تلاش می‌کند تا با در دسترس‌پذیر کردن متون معتبر برای دانشجویان حوزه موسیقی به بارورشدن نگاه‌های نوین به تاریخ، موسیقی‌شناسی و به‌طور کلی نظریه موسیقی، یاری رساند. از سویی دیگر، این متونْ جامعه مخاطب وسیع‌تری را در نظر می‌گیرند که به حوزه فرهنگ و موسیقی علاقه دارند. زبان شیوا، دوری از اطناب و شفافیت ساختاری کتاب‌های مجموعه به تمامی مخاطبین این امکان را می‌دهد تا با موضوعات مورد بحث ارتباط برقرار کنند و از آن‌ها بیاموزند. علاوه بر این، کتاب‌های مجموعه در قسمتی تحت عنوان «مطالعه‌ی بیشتر» با معرفی و پیشنهاد سایت‌ها، کتب یا مقالات مرتبط، راهنمایی برای مطالعه‌ی دقیق‌تر خوانندگان فراهم می‌آورند.

سخنی از مترجمان

درآمدی بسیار کوتاه

ایران‌موزیکولوژی فعالیت خود را به منظور نگارش و نشر مقاله‌های تخصصی موسیقی و به‌ویژه موسیقی‌کلاسیک غربی در سال ۱۴۰۰ شروع کرد. اکنون پس از گذشت ۳ سال، این مجموعه مفتخر است تا به همت مترجمان شایسته‌ و فرهیخته‌، تمامی عناوین مرتبط با موسیقیِ مجموعه «درآمدی بسیار کوتاه» را ترجمه، و با همکاری نشر هم‌آواز منتشر کند. امیدواریم این تلاش بتواند هرچند کوچک به رشد فضاهای نظری و عملی در حوزه موسیقی کمک کند.

منبع: رسانه ایران موزیکولوژی

رسانه نقد هنری

رسانه مستقل نقد و پژوهش هنر در همکاری فرهنگی با فصلنامه مطالعات هنر و زیباشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا