نقض کپی رایت؛ این بار با شعری از افشین یدالهی

همان داستانِ آشنا

نقض قانون کپی رایت؛ این بار با شعری از افشین یدالهی

همان داستانِ آشنا

 

آلبوم جدید آرمان گرشاسبی به نام «از تو گفتم» به تازگی روانۀ بازار موسیقی گردیده و به نوعی اولین آلبوم مشترک ایشان پس از همکاری های سابق وی با گروه چارتار است. با شنیدن این آلبوم اما شعری از زنده یاد دکتر افشین یدالهی در تِرَک “بی قرار” به گوش می رسد که قبلا با صدای وحید تاج و با مجوز رسمی دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شده بود، شعر با مطلع “یک روز می آیی که من دیگر دچارت نیستم”.

به همین دلیل و با پیگیری های رسانۀ نقدِ هنری، به سراغ آقای آرش یدالهی، برادر و صاحب امتیاز آثار افشین یدالهی، رفتیم تا کمّ و کیف این رخداد و برنامه های آتی ایشان جهت حل معضل کپی رایت آثار زنده یاد افشین یداللهی را از ایشان سوال کنیم:

1- دربارۀ مالکیت شعر یک روز می آیی برایمان بگویید.

با سلام، در این باره می توانم اینطور پاسخ بگویم که اواخر سال 1397 آقای محمدرضا عزیزی (آهنگساز آهنگ یک روز می آیی) برای این شعر با من تماس گرفتند و درخواست اجازۀ تولید این شعر با صدای آقای وحید تاج را از ما داشتند. پس از چند جلسه گفتگو بالاخره اجازۀ یک بار انتشار و با یک ملودی مشخص -توسط ایشان- را به ایشان تقدیم کردیم که اسناد آن هم موجود است. بعید می دانم قبل از این اتفاق هم این شعر توسط دکتر یدالهی به شخص دیگری واگذار گردیده باشد. بعد از این توافق نیز افراد دیگری جهت اخذ اجازۀ استفاده از این شعر به بنده رجوع کردند و پس از توضیحات ما مبنی بر توافقات صورت گرفته با آقای عزیزی از انتشار اثرشان حتی با وجودی که به ضبط کامل رسیده بودند صرف نظر کردند که این موضوع نشان از درک و تعهد اخلاقی ای است که در این حوزه وجود دارد.

2- پیشتر درباره حق مالکیت شعر با ارشاد نامه نگاری ای داشته اید؟

بله پدرم در همان سالی که دکتر یدالهی از میان ما رفت نامه ای به ارشاد نوشتند و حق مالکیت اشعار را از اشخاص دیگر سلب کردند مگر با ارائه دست نوشته ای از خود زنده یاد یدالهی که تنها در این صورت وجاهت قانونی خواهد داشت. با همین توافق و اجازۀ انتشاری که به آقای عزیزی دادیم و بود که وزارت ارشاد هم اقدام به اخذ مجوز برای آن آهنگ کردند.

3- پس در حال حاضر مالکیت شعر یک روز می آیی با چه کسی است؟

خب مطمئنا مالکیت این شعر و تمامی اشعار دکتر یدالهی به ایشان تعلق دارد و متاسفانه به دلیل نبود ایشان است که مالکیت معنوی و مادی آثار ایشان بر عهدۀ بنده و خانوادۀ ایشان می باشد. این شعر هم برای یک انتشار و با خواننده و ملودی مشخص به آقای محمدرضا عزیزی واگذار گردیده ولاغیر.

4- فرمودید که چندین خواننده دیگر هم این شعر را درخواست کرده اند…

بله. سه – چهار خواننده مطرح موسیقی و حتی چند خوانندۀ جوان هم این شعر را از ما درخواست کردند که با پاسخ رد ما مواجه شدند و با درک واگذاری پیشین خیلی مؤدبانه و حرفه ای از ادامه انتشار این کار صرف نظر کردند.

5- پس در واقع می توان گفت که انتشار بدون اجازه این ترک به نوعی توهین به این افرادی که با اخلاق حرفه ای این امر را پذیرفتند نیز هست، درست است؟

بله قطعا. اگر هر اثر هنری در هر زمینه و شاخه ای بدون اخذ رضایت صاحب یا صاحبان اثر منتشر شود کاری است غیر اخلاقی و غیر قانونی و امیدواریم که دیگر شاهد همچین اتفاقاتی نباشیم.

6- و در پایان؟

امیدوارم که با انتشار این گفتگو، کسانی که دست به انتشار این شعر زده اند نسبت به جلوگیری از پخش این اثر و اخذ رضایت صاحبان مادی و معنوی این اثر اقدام کنند و در غیر این صورت تاکید دارم که ما نیز حق پیگیری حقوقی را برای خود محفوظ می داریم.

 

پایان خبر

گزارش: نازیلا جنتی

رسانه نقد هنری

رسانه مستقل نقد و پژوهش هنر در همکاری فرهنگی با فصلنامه مطالعات هنر و زیباشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا